Demir Eksikliği

Demir Eksikliği

Demir eksikliği, vücudun demir mineraline duyduğu ihtiyacın artması ya da tüketilen besinler tarafından vücuda alınan demirin gerektiği gibi işlenememesi nedeniyle ortaya çıkan demir eksikliği kansızlık yani anemi hastalığının başlıca nedenlerindendir. Demir, kan ile birlikte oksijenin taşınmasını sağlayan kan hücrelerinin üretiminde kullanılan önemli bir mineraldir. Vücutta yeteri kadar demirin olmaması kan hücrelerinin üretimini olumsuz yönde etkiler ve zamanla hücre sayısında azalma yaşanır. Hücre sayısı azaldıkça hücre ve dokulara taşınan oksijen oranı azalır. Bu durumda organlar fonksiyonlarını gerektiği gibi yerine getiremez. Vücut bu aşamaya ulaştığında demir eksikliği belirtileri yaşanmaya başlar.

Demir Eksikliği Belirtileri

Demir eksikliği belirtileri kırmızı kan hücre sayısının ne düzeyde azaldığına bağlı olarak farklı şekillerde seyredebilir. Bazen hafif belirtiler ortaya çıkarken bazen günlük aktiviteleri olumsuz yönde etkileyecek belirtiler yaşanabilir. Belirtiler vücudun demire ihtiyacı arttıkça ve demir eksikliği kansızlık yani anemiye dönüştükçe ortaya çıkan şikayetler şiddetlenebilir.

Halsizlik: Demir eksikliğinde en sık rastlanan belirti halsizliktir. Kişi demir eksikliği nedeniyle aşırı yorgunluk ve enerji azlığı yaşayabilir. Dokulara ulaşan oksijen miktarı azaldıkça vücut yeteri kadar enerji üretemez ve vücut doğal olarak halsiz ve güçsüz düşer.

Solgun Cilt: Demir eksikliği nedeniyle yaşanan kan hücresi azlığı cildin soluk bir görünüm almasına neden olur. Dudaklar, dişetleri ve ağız içi normalden daha soluk olabilir.

Çarpıntı: Ara ara yaşanan kalp çarpıntısı demir eksikliği nedeniyle yaşanıyor olabilir. Kalp dokuları demir eksikliği nedeniyle oksijen ihtiyacını karşılayamadığı için normal hızından daha fazla çalışır ve dolayısı ile çarpıntı yaşanabilir.

Yenmemesi Gereken Şeyleri Yeme İsteği: Tıpta pika olarak tanımlanan yenmez şeylere karşı aşırı istek hissi demir eksikliği belirtileri arasında yer almaktadır. Daha çok çocuklarda görülen bir durumdur.

Kaygı Hissi: Vücutta yaşanan demir eksikliği nedeniyle kanda yaşanan oksijen azlığı sinir sistemini olumsuz etkiler. Beraberinde kaygı ve sinirlilik hali yaşanabilir.

Saç Dökülmesi: Demir eksikliği anemiye dönüştüğünde ciddi anlamda saç dökülmesine yol açabilir. Vücutta azalan oksijen oranı nedeniyle saç köklerine yeteri kadar oksijen gitmez ve bu durumda saç dökülmesi yaşanır.

Konsantrasyon Eksikliği: Beyin hücrelerinin fonksiyonel olarak çalışması için gerekli olan demir yeteri kadar karşılanamazsa hafıza ve konsantrasyon kaybına yol açabilir.

Demir Eksikliğinde Diğer Belirtiler

  • Baş dönmesi
  • Bacaklarda uyuşma hissi
  • El ve ayakların ısınmaması
  • Çocuklarda iştah kaybı
  • Kırılgan ve zayıf tırnaklar
  • Huzursuz bacak sendromu
  • Dil şişmesi ve ağrısı
  • Göğüs ve baş ağrısı
  • Tekrarlayan enfeksiyonlar

Demir Eksikliği Nedenleri

Demir eksikliği birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Ancak bu nedenler iki başlık altında toplanabilir;

Artan Demir İhtiyacı: Özellikle çocukluk döneminde hızlı büyüme vücudun demir mineraline olan ihtiyacını arttırabilir. Bu durumda bazı çocuklarda yalnızca beslenme ile demir ihtiyacı karşılanamaz. Bu sorun uzun vadede devam ederse demir eksikliği yaşanabilir.

Gebelik döneminde de tıpkı çocukluk döneminde olduğu gibi vücut demir mineraline daha fazla ihtiyaç duyar. Gebelik döneminde demir eksikliği sık yaşanan sorunlar arasındadır. Yine şiddetli adet kanamalarında da demir ihtiyacı artabilir ve demir eksikliği yaşanabilir.

Kan kaybı yaşamak bir diğer demir eksikliği nedenidir. Kanamalı mide ülseri ya da sık aralıklarla kan vermek kan kaybına neden olabilecek durumlar arasındadır. Bu gibi durumlarda demir eksikliği ortaya çıkabilir.

Vücudun Demiri Gerektiği Gibi İşleyememesi: Vücuda bitkiler tarafından alınan demir hayvansal gıdalar tarafından alınan demirden 2-3 kat daha az emilir. Dolayısı ile vejetaryen ağırlıklı beslenen kişiler de demir eksikliği yaşanabilir. Et tüketiminden kaçınan kişiler diyet listelerini dikkatli hazırlamalı ve demir açısından zengin gıdalar ile beslenmeye özen göstermelidir.

Kullanılan bazı antiasit ilaçların çok fazla alınması demir emilimin olumsuz yönde etkileyebilir. Bu tür ilaçlar mutlaka doktor kontrolünde bilinçli bir şekilde kullanılmalıdır.

Demir Eksikliği Nasıl Teşhis Edilir?

Kişi yukarıda sayılan belirtileri yaşadığını hissettiğinde mutlaka doktora başvurarak kanda demir oranını ölçtürmek için bazı testlerin yapılması gerekir. Kanda demir oranını tespit etmek için doktor birkaç tane test isteyerek demir eksikliği teşhis edebilir.

Hemoglabin Testi: Test kanda oksijen taşınmasında görevli olan hemoglabin protein miktarını tespit etmek için yapılır.

Hematokrit Testi: Kırmızı kan hücrelerinin kan hacmi oranını ölçmek için yapılan bir testtir.

Tam Kan Sayımı: Kırmızı kan hücresi sayısını belirlemek için uygulanan bir testtir.

Serum Ferritin Testi: Vücutta ne oranda demir depolandığını tespit edebilmek için yapılan testtir.

Serum Demir Testi: Kanda bulunan demir miktarını tespit etmek için uygulanır.

Demir Eksikliği Tedavisi

Doktor tarafından uygulanan kan testi sonuçları değerlendirilerek demir eksikliği olup olmadığı belirlenir. Demir eksikliği neden kaynaklanıyorsa nedene yönelik tedavi başlatılır. Demir eksikliği mide ülseri kaynaklı gelişmişse ilk olarak ülserin tedavi edilmesi gerekir. Ayrıca uygulanacak tedavi yöntemlerinde kişinin yaşı ve sağlık durumu ön planda tutulur.

Doktor yaşanan demir eksikliğinin uygun bir beslenme programı ile giderilemeyeceğine karar verirse demir takviyeleri reçete edebilir. Reçete edilen takviyenin yeterli olup olmadığını anlamak için bir süre sonra tekrar gerekli testlerin yapılması istenir.

Eğer demir eksikliği beslenme ile giderilebilecekse doktor demir ağırlıklı bir beslenme programı tavsiye edebilir. Bu durumda doktor hastayı uzman bir diyetisyene yönlendirir

Son Güncelleme : 29.04.2021 05:52:40
Kaynakça / İçeriği Geliştiren Uzmanlar
  • Uzm. Meftune Akpolat - 29.04.2021 05:52:40
Demir Eksikliği ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.

Demir Eksikliği Yorumları

şifre Kırmızı sayı

1 Yorum Yapılmış "Demir Eksikliği"
Merhaba arkadaşlar. Ben sağlıklı beslenmeyi ve yaşamayı seven biri olarak birşey danışmak istiyorum. Genelde sebze tüketiyorum. Kahve ve çay tüketimin son derece az olmaktadır. Son zamanlarda çarpıntı hissim oluyor. Kardiyolojik bir sorunum yok. Arkadaşlar cildin solgun diyor bazen. Tahlilde demir eksikliği çıktı. Bu konuda bilginiz varmı. Yardım bekliyorum. Teşekkür ederim.
Pelinsu . 30.10.2018 13:40:29
CEVAP YAZ
Hamilelikte Demir Eksikliği
Hamilelikte Demir Eksikliği
Hamilelikte demir eksikliği, demir eksikliği normal zamanlarda olduğu gibi hamilelik döneminde de anemi hastalığının en sık görülen nedenlerindendir. Demir eksikliği iki farklı nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Ya demir emilimi azdır ya da kan kaybı ...
Demir Eksikliği Nasıl Giderilir
Demir Eksikliği Nasıl Giderilir
Demir eksikliği nasıl giderilir sorusu beslenme yöntemiyle yakından ilgilidir. İnsan vücudunun, akciğerlere iştirak eden oksijeni bütün vücuda taşıyabilmesi amaçlı demire ihtiyacı vardır. Bu hayatsal element hemoglobin ismi verilen ve oksijen taşımak...
Demir Vitamini Eksikliği
Demir Vitamini Eksikliği
D Vitamini Eksikliği, D vitamini, yağda eriyen vitaminler arasındadır ve uygun biyolojik ortamda sentezlenebilirler. En önemli etkisi kalsiyum, fosfor metabolizması ve kemikler üzerinedir. Son yıllarda, D vitamini eksikliği ve yetersizliğinden dolayı...
Yetişkinlerde Demir Eksikliği
Yetişkinlerde Demir Eksikliği
Yetişkinlerde Demir Eksikliği, Demir eksikliği, kansızlığın yani aneminin en sık görülen şeklidir ve bu eksiklik, günlük demir ihtiyacımızın karşılanmamış olması durumunda meydana gelmektedir. Demir eksikliği, genellikle kadınlarda, özellikle de,...
İbrahim Saraçoğlu Demir Eksikliği
İbrahim Saraçoğlu Demir Eksikliği
İbrahim Saraçoğlu Demir Eksikliği, Prof. Dr. İbrahin Saraçoğlu demie eksikliği ve demir eksikliğine iyi gelen bitkisel ürünleri açıklamaktadır. İbrahim Saraçoğlu' nun demir eksikliğine iyi gelen kürlerini açıklıyoruz.Kereviz-Ispanak Kürü: Kansızlığa...
Vücutta Demir Eksikliği
Vücutta Demir Eksikliği
Vücutta Demir Eksikliği, yaşanması kişiyi rahatsız etmektedir. Sürekli bir şekilde tökezleme yaşanmaktadır. Geňellikle demir eksikliğinden dolayı oluşan halsizlikden dolayı genelde kişiler hiçbir iş yapamayıp sürekli her durumda yenik düşmektedi...
Erkeklerde Demir Eksikliği
Erkeklerde Demir Eksikliği
Erkeklerde Demir Eksikliği, Demir eksikliği özellikle ilerlemekte olan ülkelerde toplumun büyük bir kısmını etkileyen önemli bir problemdir. Kansızlık Türk kadınlarında daha çok gözüküyor ve oldukça fazla sağlık problemini de beraberinde getiriyor. F...
Demir Eksikliği Saç Dökülmesi
Demir Eksikliği Saç Dökülmesi
Demir eksikliği saç dökülmesi, Kansızlığın belirtileri arasında ilk sıralarda gelen demir eksikliği vücutta verdiği reaksiyonlarından biriside saç dökülmesidir.Eskiden demir eksikliğini insanlar el değmemiş su kuyularlarından, güzel ve iyi beslenen h...
Demir Eksikliğinde Görülen Hastalıklar
Demir Eksikliğinde Görülen Hastalıklar
Demir eksikliğinde görülen hastalıklar çeşitli şekillerde ortaya çıkmaktadır. Halsizlik şikayeti hayatını sürdüren bir arkadaşımızın kesinlikle bu hali önemsemesi ve profesyonel bir doktorunuza muayene olması gerekiyor. Yapılmış Olan ön tetkiklerde k...
Çocuklarda Demir Eksikliği
Çocuklarda Demir Eksikliği
Çocuklarda demir eksikliği, Çocuklar gelişimleri açısından önemli maddelerin arasında yer alan demir, eksildiğinde bir çok hastalığa hatta zeka geriliğine dahi neden olmaktadır. Demir eksikliğini çocuklarda çok uyuma ve çabuk yorulma, iştahsızlık gör...
Bebeklerde Demir Eksikliği
Bebeklerde Demir Eksikliği
Bebeklerde demir eksikliği, demir eksikliği özellikle 6-24 aylık bebeklerde anemiye neden olan önemli bir etkendir. Annede önemli derecede anemi olmadığından, zamanında doğan bebeklerde yeteri düzeyde demir olur. Bu durumda ilk 6 ay içinde demir eksi...
Demir Eksikliği Anemisi
Demir Eksikliği Anemisi
Demir Eksikliği Anemisi, vücutta yeteri kadar demirin olmaması durumudur. Anemi kendi başına bir hastalık olabildiği gibi başka hastalıklarında habercisi olabilmektedir. Sık karşılaşılan ve tedavisi kolay yapılan bir hastalıktır. Demir eksikliği anem...

 

Günlük Demir İhtiyacı
Demir İçeren Besinler
Demir Eksikliği
Demirin Bulunduğu Besinler
Folik Asit Eksikliği
Bakır
Gebelikte Demir Eksikliği
Demir Eksikliğine Ne İyi Gelir
Kandaki Demir Eksikliği
Hamilelikte Demir Eksikliği
Demir Eksikliği Nasıl Giderilir
Demir Vitamini Eksikliği
Yetişkinlerde Demir Eksikliği
İbrahim Saraçoğlu Demir Eksikliği
Vücutta Demir Eksikliği
Demir Eksikliği
Erkeklerde Demir Eksikliği
Demir Eksikliği Saç Dökülmesi
Demir Eksikliğinde Görülen Hastalıklar
Çocuklarda Demir Eksikliği
Bebeklerde Demir Eksikliği
Demir Eksikliği Anemisi
Demir Eksikliğinin Zararları
Popüler İçerik
Demir Eksikliği
Demir Eksikliği
Demir eksikliği insanlar arasında en sık görülen kansızlık tiplerinden olmaktadır. Demir eksikliği, sideropenik anemi olarak da bilinen kan rahatsızlı...
Demirin Bulunduğu Besinler
Demirin Bulunduğu Besinler
Demirin bulunduğu besinler; denilince insanların ilk aklına gelen besin maddesi ıspanaktır. Demir eksikliği çağımızda özellikle de çocuklarla bayanlar...
Folik Asit Eksikliği
Folik Asit Eksikliği
Folik asit eksikliği: Folik asit hücre yapı taşlarından sinir sistemi ve kan hücrelerinin oluşumu ve gelişmesinde önemli bir yere sahiptir. Vitaminler...
Bakır
Bakır
Bakır, Bakır, 1084 derecede eriyen, doğada birleşik ya da serbest bir şekilde bulunan, ısı ve elektriği iyi bir şekilde ileten ve yoğunluğu 8,95 olan ...
Gebelikte Demir Eksikliği
Gebelikte Demir Eksikliği
Gebelikte demir eksikliği, toplumda etkili olan kansızlığın en önemli sebebi olan demir eksikliği, gebelik döneminde de kansızlık sebeplerinden biridi...
Demir Eksikliğine Ne İyi Gelir
Demir Eksikliğine Ne İyi Gelir
Demir Eksikliğine Ne İyi Gelir, İnsan vücudunun, akciğerlerine veren oksijeni bütün vücuda taşıyabilmesi için demire ihtiyacı vardır. Bu hayatsal elem...
Kandaki Demir Eksikliği
Kandaki Demir Eksikliği
Kandaki demir eksikliği aneminin bir çeşididir. Demir eksikliği anemisi vücudunuzda yeterlidir demirin bulunmamasından kaynaklanan, sık sık görülen ve...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
Demir Eksikliği Saç Dökülmesi
Demir Eksikliğinde Görülen Hastalıklar
Çocuklarda Demir Eksikliği
Bebeklerde Demir Eksikliği
Demir Eksikliği Anemisi
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Yardım Sayfaları
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Temmuz - 2021